DOGDANCING

 

Dogdancing, česky Tanec se psem je u nás v ČR poměrně mladá sportovní disciplína. Začátky se datují od roku 1991, kdy bylo rozhodnuto spojit klasický výcvik s hudbou, a kde jinde, než v kanadské provincii. K nám dorazila až cca před rokem 1999, kdy se konalo oficiální nulté Mistrovství republiky v Tanci se psem.
A co si pod Tancem se psem představit? Rozhodně to není "klasický" tanec, který známe třeba z tanečních…, v žádném případě se pejsek nedrží za přední packy.
Tanec se psem se směs drezúry, tance, gymnastiky, cviků poslušnosti, krokových variací a otoček v rytmu hudby, synchronizovaně s psovodem. Stejně jako při krasobruslení existují povinné cviky a hodnotí se jak technické provedení, tak umělecký dojem. Na soutěžích je pak třeba předvést nejen připravenou sestavu, která musí obsahovat předepsané cviky, ale především originalitu a nápaditost.
V ČR existuje v dogdancingu 12 zkoušek, které jsou rozděleny do třech úrovní a 4 divizí.

S Benjamínem jsem tento sport začala od jeho dvou měsíců. Začali jsme otočkami, podáváním tlapek a jak šel čas, Béňa se naučil mnoho nových triků. Trénuji ho s klikrem a někdy se nestačím divit, co všechno je schopen vymyslet, aby získal pamlsek. Vypozorovala jsem, že ho nesmírně baví, když se učí něčemu novému, u čeho musí přemýšlet.
Za chvíli bude mít konkurenci v Miye, která je taktéž ohromně přemýšlivá a učí se velmi rychle. Ve čtyřech měsících už dokonce soutěžila ve FUN a získala cenu Nejlepší nejmladší účastník závodu.

  

Více na:  DogDancing klub

Helena Kučerová 

Fotogalerie: Dogdancing