ZÁCHRANAŘINA

 

Ačkoliv o záchranařině často mluvíme jako o dalším kynologickém sportu, je to především výcvik psa k praktickému použití – k záchraně osob ztracených, utonulých, zasypaných. Většina z nás začíná zkouškami a závody a až časem, pokud vůbec, se pokouší o atesty, ale tento cíl, být nasazen k záchraně lidského života, si po celou dobu uvědomujeme a směřujeme k němu.
Pokud se zamyslíme nad výběrem psa pro výcvik záchranařiny, jsou pro nás důležité fyzické i psychické předpoklady. Na velikosti tady opravdu nezáleží, ale pes by měl být mrštný, schopný překonávat překážky, pracovat v různém počasí, ve vedru i mrazu. Kelpie všechny tyto požadavky splňuje, je to aktivní pes s obrovskou energií, která je pro tento výcvik více než důležitá, a je schopná pracovat samostatně i dlouhodobě.
Druhou otázkou jsou pachové schopnosti. Tam je to především o práci psovoda. Každý pes má nos a je jen na nás, jak dokážeme jeho vrozený čich trénovat a rozšiřovat. Stopování , hledání balonků v trávě, to vše jsou činnosti, kterými psa připravujeme na vyhledání člověka a zároveň ho rozumně zabavíme.
Výcvik záchranařiny můžeme začít i se starším psem, ale ideální je samozřejmě připravovat štěně již od malička. Učit ho kontaktu s lidmi, nepodcenit socializaci, zvykat na různé terény, zvuky, situace. Rozvíjet čich a schopnost dlouhodobě pracovat.

Martina Ruslerová & Affinity Angel Mount Mckinkey

Fotogalerie: Záchranařina