Výstavy
Tento příspěvek by měl být vodítkem a návodem nejen pro začínající vystavovatele.
Výstava je přehlídka krásy, tedy v překladu, jak by měl pes daného plemene vypadat a co nejvíce by se měl přibližovat požadavku standardu. V současné době se začíná přihlížet i k povaze, která je mimochodem také součásti standardu plemene.
V ČR se setkáte s několika druhy výstav:
Krajská výstava - pozor nemusí být „otevřená“ pro všechna plemena
Oblastní výstava - pozor nemusí být „otevřená“ pro všechna plemena
Národní výstava
Mezinárodní výstava
Klubová výstava - pořádaná pro určité plemeno
Speciální výstava - pořádaná pro určité plemeno
Evropská nebo Světová výstava
Dle druhu výstavy se zadávají většinou i jiná ocenění:
Krajská výstava - vítěz třídy, Krajský vítěz,Vítěz(většinou místa konání výstavy např.Kocourkova)
Oblastní výstava - vítěz třídy, Oblastní vítěz,Vítěz(většinou místa konání výstavy např.Kocourkova)
Národní výstava - CAJC, Junior BOB (BOJ), CAC, r.CAC, Národní vítěz, CAC ČMKU, BOB
Mezinárodní výstava - CAJC, Junior BOB (BOJ), CAC, r.CAC, CACIB, CAC ČMKU, r.CACIB, BOB
Klubová výstava - CAJC, CAC, r.CAC, BOB ost.tituly si určuje klub a je v jeho pravomoci udělit např.Klub.vítěz mladých,Klub.vítěz atd.
Speciální výstava - CAJC, CAC, r.CAC, BOB ost.tituly si určuje klub a je v jeho pravomoci udělit např.Vítěz spec.výstavy mladých,Vítěz spec.výstavy atd.
Evropská výstava - CAJC(ne vždy ve všech zemích se uděluje), CAC, r.CAC, CACIB, r.CACIB, BOB,Evropský vítěz
Světová výstava - CAJC(ne vždy ve všech zemích se uděluje), CAC, r.CAC, CACIB, r.CACIB, BOB, Světový vítěz
Zde bych i ráda upozornila, že se zem od země může lišit v zadávání titulů (někde se ani nezadává klasický CAC, tak jak ho známe od nás…). Proto před vycestováním do zahraničí doporučuji kouknout na web příslušného státu a zjistit nejen podmínky pro získání tamního šampiona, ale i na to v jaké třídě se zadává jaké ocenění! Totéž platí i pro důkladné prostudování výstavních propozic z důvodu možných rozdílných veterinárních podmínek!
Dost tedy nezbytných formalit!
Nyní se pokusím popsat nějaké základy pro úspěšné vykročení do světa výstav :-)
Pokud je možnost doporučuji se na výstavu dojít nejprve podívat, klidně i se štěnětem.(Ale pozor na veter.podmínky, mohlo by se stát, že vás tam se štěndem nepustí, proto si nejprve prostudujte propozice na danou výstavu!)
Na výstavu budete sebou potřebovat rodokmen, očkovací průkaz, vstupní list(ten pořadatel většinou pošle 7-14 dní před výstavou poštou), dále je vhodné výstavní vodítko, určitě se hodí i nějaké „lepší „ oblečení ve kterém budete psa předvádět, misku na vodu, deku nebo výstavní klec kam psa odložíte, pamlsky pro psa… no a samozřejmě dobrou náladu :-D
Rodokmen - asi nemá cenu vysvětlovat :-) Jen si prosím sebou vezměte „všechny“ jeho části a pokud se náhodou stane, že již máte kolonky popsané, tak stačí poslat žádost na ČMKU, kde vám vystaví další přílohu. V případě, že náhodou PP zapomenete doma, tak žádnou paniku, výsledek Vám proti předloženému posudku na ČMKU zapíšou (tato služba je zpoplatněna).
Očkovací průkaz - opět je každému jasný, co že to je, takže jen pro pořádek, neb pokud ho zapomenete doma tak máte hoooodně velký problém, neb bez něho nebudete na výstavu vpuštěni! Nezapomeňte před odjezdem zkontrolovat, zda máte platné a organizátory výstavy požadované očkování !
Vstupní list - tak to je někdy trochu adrenalin :-) Většinou ho pořadatel posílá 7 - 14 dní před výstavou klasicky poštou. Někde(na menších výstavách nebo klub.akcích) je vstupní list zasílán e-mailem. Na vstupním listě si zkontrolujte datum kdy jsou kelpie vystavovány(v ČR většinou v sobotu, ale pozor u výstav zahraničních toto pravidlo neplatí 100%!). Bez vstupního listu, pokud ho zapomenete doma, se na výstaviště bez větších problémů dostanete, jen si prostě zaplatíte navíc vstupné :-)
Výstavní vodítko - pokud chcete držet krok s dobou tak si zakoupíte tzv. výstavní vodítko. Co to je? Jedná se o „šňůrku“různé síly a různé barvy. Obecně se dá říci, že čím tenčí a pokud možno v barvě vystavovaného psa, tím lepší! Jde o to, že by celkový dojem ze psa měl být co nejméně rušen a i tedy výstavní vodítko by se mělo stát „neviditelným“ a nerušit. Na výstavní vodítko je potřeba nejprve psa naučit a hlavně zvážit jeho sílu a především ovladatelnost našeho psa neb určitě nestojí za to „machrovat“ se slabou šňůrkou a na ní vláčet nezvladatelného psa! A věřte že i toto se občas na výstavě dá vidět!
Vhodné oblečení - mělo by se jednat především o čisté oblečení (i když ze své zkušenosti vím, že je to někdy hooooodně náročné). V tomto případě by se dalo říci, že je to opak výstavního vodítka. Zní to divně, ale je to tak. Vaše oblečení by mělo být jiné barvy než je vystavovaný pes. Jde o to, že se mnohdy dostanete „do zákrytu“ za psa a aby pes náležitě vynikl, neměla by jeho barva srsti splývat s pozadí tedy s vaším oblečením :-)
Miska na vodu - netřeba komentáře.
Deka nebo výstavní klec - slouží k odložení a odpočinku psa před posouzení i po posouzení popřípadě jako „odkládací kotec“ v době kdy se jdete projít po výstavišti nebo se najíst. Ale pozor! Pes musí být naučen na odložení, jak na dece nebo v kleci či dnes oblíbených moderních látkových boudičkách.Určitě by to pro něho nemělo být stresující. Pro psy co nemají za sebou výstavní kariéru v podobě X výstav, je samotná výstava velmi psychicky náročná a pro některé citlivější jedince může být i velmi stresující.Další upozornění platí v době kdy panuje velké teplo. I v kleci, která je při vašem odchodu umístěna ve stínu se může stát, že dojde k přehřátí psa a to především v důsledku, že se sluníčko posune a na klec začne pražit přímé slunce! Proto pokud psa necháváte takto někde odloženého neponechávejte ho dlouho bez dozoru!
Pamlsky - ze své zkušenosti lze doporučit něco, co není pro psa standartně odměnou! Pamlsek volíme podle žravosti našeho psa a také podle jeho chutí! Určitě nezklame párek nebo sýr :-) U těchto pamlsků hrozí, že se „umažeme“ a je proto vhodné používat tzv. pamlskovník a ne si psí dobroty cpát přímo do kapsy. Pamlskovník se sežene na každé výstavě. Pokud jsme manuálně zruční, tak ho na výstavě nebo u nějakého vystavovatele okoukneme a vytvoříme doma svépomocí. Ušetříte tak nějakou tu kačku. V současnosti se hitem v pamlskách stává sušené maso, které se dá běžně koupit v chovatelkách či na výstavě v mnoha příchutích.
Dobrá nálada - tak to by mělo být samozřejmostí a to i v případě že nedopadnete přímo podle Vašich představ nebo zrovna nevyjde počasí! Každopádně věřím, že pokud se zúčastníte několikáté výstavy zjistíte, kolik známých najednou máte! Takže se klidně stane, že svému doprovodu sdělíte jen si skočím k tamtomu stánku a hned jsem zpět :-) Časem zjistíte, že „hned“ znamená tak za půl hodiny a to i v případě, že stánek je jen pár metrů od vašeho bivaku!
Co Vás na výstavě čeká?
Po příchodu na výstaviště je potřeba dojít do kruhu, kde se kelpie budou posuzovat(bývá to většinou uvedeno na vstupním listě). V kruhu vám podle vstupního listu dají číslo a někdy i přímo složku, kde je diplom, posudkový list a i nějaká reklama na psí potřeby. Číslo si před vstupem do kruhu upevníte na viditelné místo. Většinou je nalepovací, ale málokdy drží, proto doporučuji číslo uchytit do klipsu nebo pouzdra(oboje se dá sehnat na výstavě).
Před vstupem do výstavního kruhu nezapomeňte důkladně vyvenčit psa, aby se nevyvenčil v kruhu!!!!
Pak jen čekáte až na vás dojde řada. A protože máme Australskou kelpii, jde naše plemeno většinou jako první nebo mezi prvními. Ale není to pravidlem, protože jde o to jak se v dané zemi plemeno označuje. Jasně, pořád je to australská kelpie, ale na Slovensku se běžně jméno zkracuje a je to prostě „jen“ kelpie, takže hnedle pomalu konec abecedy. V Polsku to je ještě horší neb tam kelpie začíná jako ovčarek ... .
V kruhu se potkáte s rozhodčím, vedoucím kruhu, zapisovatelkou a v některých případech je přítomen ještě tlumočník, pokud jazyk neovládá přímo vedoucí kruhu :-) Vedoucí kruhu vyvolává čísla, která se mají dostavit k posouzení a pokud je na řadě i Vaše číslo tak smíte vstoupit do výstavního kruhu. Ve vetšině případů se s Vámi rozhodčí pozdraví podáním ruky(moc se to neví, ale i tímto dochází z jeho strany k prověření „povahy“ psa). V různém pořadí pak následuje ukázka chrupu(skusu - při zavřené mordě a pak při otevřené, kdy se kontroluje počet ostatních zubů).U psů dojde na konrotolu varlat. Po té si většinou nechá rozhodčí předvést psa v pohybu, kdy pes KLUŠE(nehopsá, nepřetahuje se s páníčkem o vodítko atd…) u levé nohy. V kruhu se běhá VŽDY proti směru hodinových ručiček! Po běhu si většinou nechá rozhodčí předvést psa tzv. ve statice. To v případě kelpie znamená bez pomoci (nepřidržuje se ocas, nepodpírá se mu hlava), kdy si pes stoupne naprosto přirozeně. Pes by měl stát bokem k rozhodčímu(neměl by si sedat nebo jinak zlobit neb rozhodčí potřebuje vidět zaúhlení končetin,hřbet…). Může Vás také ještě požádat o proběhnutí psa tam a zpět do směru kam Vás pošle, ale už jsem se setkala i s tím, že rozhodčí požadoval předvedení do tzv. trojůhelníku.
Během celého posuzování nesmí pes projevit agresi jak k rozhodčímu nebo k ostatním psům v kruhu, protože to má za následek okamžité vyloučení z posuzování! Pozor si také dejte na tzv. double handling - to je volání, pískání nebo lákání psa na hračku někým z poza výstavního kruhu! Jsou země kde je toto nepřípustné a následkem je vyloučení psa z posuzování. Tento zákaz prosazují i někteří rozhodčí u nás!
Pokud tedy vše absolvujete bez ztráty kytičky, rozhodčí se s vámi rozloučí a předá Vám potřebné dokumenty nebo Vás poprosí o setrvání u kruhu s tím, že ještě budete voláni k ”rozstřelu” s dalšími jedinci :-)
A pokud je opravdu již vše za Vámi, tak pak nastává čas na obchůzku obchůdků po výstaviši, nákup různých nezbytností a na přátelská setkání :-)
.::.
.::.
Mnoho výstavních úspěchů Vám přeje
Marcela Nováková ch.s. Mount Mckinkey