KELPIE A PASENÍ

 

Pořídili jsme si na farmu štěně - kelpie. Věděli jsme, že je možné manipulovat s ovcemi a dobytkem za pomoci psů a líbilo se nám to. Tak jsme začali pátrat, jak to pejska naučit. Navštěvovali jsme akce zaměřené na pasení, hovořili s lidmi "od fochu" a začali si dělat obrázek, jak to s pasením a výcvikem jako takovým vlastně je. A kelpie rostl. Po zvážení všech pro a proti, zkušenostech z akcí a také na doporučení chovatele jsme se nakonec obrátili na p. Miroslava Koška, který je vícenásobným mistrem republiky v ovládání pracovních psů, aby nám s výcvikem našeho pastevce pomohl. Begon u něj absolvoval základní výcvik v pasení.

Po návratu domů jsme samozřejmě hned chtěli Begona vyzkoušet na našich ovcích, ale kombinace mladý nezkušený pes a ovce rozptýlené od jara do podzimu po kopcích, nezvyklé na člověka ani psa, není zrovna nejlepší začátek. A tak jsme během léta trénovali pouze na dvou odmítnutých jehňatech, vypiplaných doma na flašce. Sestavami, které jsme za to léto se sirotky a Begonem nacvičili, by asi nepohrdl ani lecjaký cirkus :-) Na podzim jsme přihnali celé stádo do pevné ohrady a začali trénovat na něm. Světe div se, během tří dnů vše fungovalo tak jak má! Ten skvělý pocit se jen těžko popisuje! Ještě v létě složil Begon ZPOP 1 - to považujeme za velký úspěch. Také proto, že v ČR se zkouší a závodí pouze v trialu - anglický způsob pasení, šitý na tělo border koliím.

Ostatní plemena mají s tímto stylem z různých důvodů menší či větší problémy. Snad se v budoucnu podaří prosadit i jiné styly. Záleží samozřejmě na nás, majitelích a chovatelích ovčáckých, honáckých a pasteveckých psů, jak se vše bude vyvíjet. V zemi původu závodí kelpie také v tzv. yardových závodech, což je prohánění ovcí manipulačními ohradami a uličkami. A v tom jsou opravdovými borci!

Kateřina Kunstová a Begon Xapatán, haf!

Fotogalerie: Pasení